Acum un an eram în stradă la protestul anti PSD.
Anul acesta am ieșit din două motive: omagiu pentru 10 august 2018, când protestul din București a fost reprimat de Jandarmerie și pentru a protesta împotriva unui sistem corupt care ajută criminalii, nu victimele.
Adunarea a fost în Piaţa Unirii, în faţa magazinului Dumbrava.
Jandarmii și protestatarii stau la povești și așteaptă începutul marșului de 15 km.
La 19:30, după intonarea imnului național, se dă semnalul de plecare. Se strigă: „Nu vrem să fim conduși de hoţi!„, „Justiție, nu corupţie!„, „Strigă strada pentru Alexandra!„, „Uniţi putem învinge un sistem!„, „PSD, ciuma roșie!„, „Afară, afară cu PSD din ţară!”
Coloana pe Calea Dumbravii
Coloana la giratoriul Calea Dumbravii-b-dul Mihai Viteazu
Pe parcursul marșului coloana s-a oprit de trei ori pentru a păstra un moment de reculegere pentru Alexandra.
Coloana pe b-dul Mihai Viteazu
Coloana la giratoriul b-dul Mihai Viteazu-str. Rahova
Coloana la giratoriul str. Semaforului-str. Ștefan cel Mare
Protestul a luat sfârșit. La Sibiu între protestatari și jandarmi niciodată nu au fost altercaţii, ei și poliţia chiar ne-au asigurat buna desfășurare a marșului.
Fotografiile și filmările fac parte din arhiva personală și nu pot fi folosite decât cu acordul meu expres.
Mă bucur că și la Baia Mare au ieșit oamenii să-și spună păsurile. E acolo un primar cu dosare penale susținut de PSD și de alții ca el. 😦
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Sunt mulţi ani de când particip la proteste pentru că, în România postdecembristă, de fiecare dată aleșii uită promisiunile făcute în campania electorală și promovează acte normative împotriva cetățenilor. Câteodată, cu ironie, mă gândesc că a devenit al doilea job pentru mine protestul.
Mă bucur că oamenii au început să iasă la protest în toată ţara. E singurul mod democratic în care putem face cunoscută nemulţumirea noastră.
ApreciazăApreciat de 1 persoană